Kalejdoskop polskich pieśni i tańców. (24 maja 2019)

W niedzielę 19 maja Stowarzyszenie „Koniczynka” zorganizowało dla mieszkańców Gminy Władysławów niezwykłą wycieczkę w stronę kultury. Pierwszym jej przystankiem było miejsce urodzin Fryderyka Chopina, czyli Żelazowa Wola, gdzie w zabytkowym dworku i otaczającym go przepięknym o tej porze roku parku wciąż jeszcze unosi się duch genialnego kompozytora i jego niezwykłych dzieł. Tam mieliśmy też okazję wysłuchać na żywo przeszło godzinnego koncertu fortepianowego.
Następnie udaliśmy się do miejscowości Otrębusy, gdzie mieści się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Przed koncertem wysłuchaliśmy opowieści o historii zespołu, poznaliśmy tajniki związane z jego funkcjonowaniem, zarówno od strony artystycznej, jak i organizacyjno – logistycznej. Poznaliśmy też bliżej sylwetki twórców „Mazowsza” – Tadeusza Sygietyńskiego i jego żony Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Mogliśmy też poczuć gorączkę przygotowań do spektaklu, zaglądając za kulisy i do tej części budynku, gdzie artyści za zamkniętymi drzwiami mieli ostatnie próby.
W końcu pełni oczekiwań zajęliśmy miejsca w jednej z najnowocześniejszych w Europie sal widowiskowych, no i …nie zawiedliśmy się. Przeszło dwugodzinny koncert okazał się niezwykłym przeżyciem nawet dla najbardziej wybrednych. Połączenie młodości, urody, talentu, energii, wysokich umiejętności i poziomu artystycznego z bogactwem polskiego folkloru to chyba najlepsze określenie tego, co działo się na scenie. Z pewnością długo pozostaną w naszej pamięci przeżycia związane z tym niezwykłym koncertem, który odkrył przed nami piękno i bogactwo ludowej kultury.
Zadanie współfinansowane przez Zarząd Powiatu Tureckiego na podstawie zlecenie realizacji zadań publicznych w zakresie – wspieranie wszechstronnych działań na rzecz aktywizacji i integracji osób w wieku emerytalnym oraz rozwoju i wykorzystania potencjału tych osób w środowisku lokalnym: „55+ – Przygoda z Kultura” – numer umowy 1/WE/2019.

Autor: E.N.

Stowarzyszenie Koniczynka Władysławów