Seniorzy – nowe spojrzenie ku przyszłości (31 grudnia 2017)

Od października 2017 do końca grudnia 2017r. realizowany był przez stowarzyszenie projekt pn. „Seniorzy – nowe spojrzenie ku przyszłości”.
Celem głównym projektu było zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób w wieku 60+ poprzez zaangażowanie ich w działania edukacyjne i kulturalne w ramach powstałej ofert edukacyjno-zdrowotnej i kulturalnej. Uczestnikami tego projektu była młodzież szkolna i seniorzy 60+, którzy brali udział w spotkaniach i warsztatach, których tematyka związana była ze zdrowiem , ochroną środowiska oraz szerzeniem aktywności fizycznej.
Dnia 17.10.2017r – Karol Kościelski podczas wykładu „Witamina D kluczem do zdrowia” mówił o zbawiennym wpływie witaminy D na zdrowie i aktywność fizyczną człowieka. Natomiast wykład Pana Karola pt. „Probio – zdrowy dom i ogród” w dniu 03.11.2017r. przybliżył zebranym problem ochrony środowiska związany z używaniem środków chemicznych zarówno w domu, jak i ogrodzie.
Dnia 08.11.2017r. Piotr Szmytka wraz z Małgorzatą Wagner podczas swojego wykładu pt. „Medycyna niekonwencjonalna – wstęp do homeopatii” przybliżyli zebranym na spotkaniu mało znane właściwości leków homeopatycznych. Również bardzo przydatny w życiu praktycznym w aspekcie naszego zdrowia okazał się wykład p. Piotra pt. „Interakcje z żywnością” w dniu 12.12.2017r.
Dnia 30.11.2017r. Małgorzata Wagner podczas wykładu „Konopie w leczeniu” mówiła o mało znanej i drogiej terapii leczenia bólu za pomocą konopi leczniczej. Uczestnicy projektu dowiedzieli się między innymi o tym ,że w Polsce są trzy ośrodki leczenia bólu konopią leczniczą, a jeden z nich znajduje się w Koninie.
W dniu 28.12.2017r. położna Iwona Siwek w swoim wykładzie pt. „Aktywność fizyczna osób dojrzałych. Leczenie dna miednicy” poruszyła problem nietrzymania moczu zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Przedstawiła przyczyny oraz skutki tego wstydliwego dla większości ludzi problemu. Zademonstrowała ćwiczenia , które należałoby wykonywać, aby w pewnym stopniu zminimalizować przyczyny powstawania nietrzymania moczu. Zwróciła również uwagę na aktywność fizyczną, która w wieku dojrzałym ma ogromne znaczenia dla zdrowia i życia. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pakiet materiałów przygotowany przez firmę Hartmann, w którym znalazła się ulotkę zawierająca demonstrowane przez położną ćwiczenia oraz środki higieniczne niezbędne w tego typu problemach.
Lekarz rodzinny pan Alfred Rajczyk wygłosił w dniu 15.11.2017r. wykład pt. ”Choroby cywilizacyjne”, w którym omówił przyczyny większości chorób wieku starczego, uznanych za choroby cywilizacyjne. Zebrani na spotkaniu dowiedzieli się również, jak im zapobiegać. Lekarz podkreślał bardzo duże znaczenie aktywności fizycznej – ruchu w zdrowym stylu życia .
W dniu 06.11.2017r Emilia Swenderska przedstawicielka firmy Souvre Internationale podczas swojego wykładu przybliżyła zebranym na spotkaniu właściwości i wpływ kolagenu naturalnego na urodę i zdrowie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się ,że kolagen oprócz właściwości wpływających na poprawę ogólnej kondycji każdego typu skóry, włosów oraz paznokci, a także oprócz właściwości spowalniających proces starzeniowy skóry, swoje zastosowanie znalazł w kosmetyce leczniczej. Wykorzystywany jest przede wszystkim przy leczeniu różnego rodzaju chorób skóry, np. AZS, łuszczyca oraz przy chorobach stawów. Przyspiesza proces gojenia się ran, wspomaga redukcję cellulitu.
Odbyły się także trzy spotkania w ramach „Kawiarenki dyskusyjno – filmowej” – 27.10.2017r., 23.11.2017r., 08.12.2017r. Na potrzeby realizacji tego zadania została wykupiona licencja na jednorazową projekcję filmów dokumentalnych takich jak : „Taniec z Marią” reż. Ivan Gergolet, „Był sobie las” reż. Luc Jacquet oraz „Życie Jones” reż. Lorenz Knauer . Podczas tych spotkań zostały wyświetlone uczestnikom projektu w/w filmy . Ich tematyka związana była ściśle z ochroną środowiska. Spotkania przebiegały pod czujnym okiem edukatora filmowego pani Katarzyny Czubińskiej, która po każdej projekcji prowokowała seniorów i wolontariuszy do dyskusji i wymiany zdań na temat poruszanych w nich problemów. Dyskusje te czasami były bardzo burzliwe i świadczyły o żywym odbiorze dzieł.
W ramach projektu zakupiono 1500 sztuk „Pudełek Życia”. Część z nich 06.12.2017r na spotkaniu przedstawicieli Zarządu stowarzyszenia z sołtysami wsi Gminy Władysławów trafiła do sołtysów wsi gminy, część do Ośrodków Zdrowia we Władysławowie i Wyszynie. Pudełka w liczbie 300 sztuk zostały rozprowadzone po mszy świętej we Władysławowie i Wyszynie przez młodzież szkolną.
Uwieńczeniem wszystkich działań w projekcje był wspólny wyjazd seniorów i młodzieży na Termy do Uniejowa w dniu 15.12.2017r. Projekt ten pozwolił stowarzyszeniu na umeblowanie sali 109 użyczonej przez Dyrektora Szkoły Podstawowej we Władysławowie w krzesła, ekran projekcyjny, projektor filmowy, stół konferencyjny oraz artykuły gospodarstwa domowego.
Projekt w całości został sfinansowany przez Turkowską Unię Rozwoju T.U.R – całkowita kwota projektu- 10.460,46zł.

Stowarzyszenie Koniczynka Władysławów