Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie (21 lipca 2018)

 

Okazuje się, że wcale nie trzeba daleko szukać atrakcji turystycznych, bo znajdują się one w naszym regionie. O tym 17 lipca  przekonała się 50 osobowa grupa mieszkańców Gminy Władysławów,  która wraz z opiekunami ze Stowarzyszenia „Koniczynka” we Władysławowie  wybrała się na wycieczkę do największej czynnej kopalni soli kamiennej w kraju –  Kopalni Soli  w Kłodawie. Główny celem wyprawy było zwiedzenie kopalni wydobywającej złoża naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz różowej, powstałej ponad 200 mln lat temu z odparowania mórz i  oceanów.

Bez wątpienia najwięcej emocji wywołał zjazd 600 m pod ziemię windą poruszająca się z prędkością 6 m na sekundę. Uczestnicy wyjazdu  mieli okazję zobaczyć kaplicę św. Kingi – patronki górników. Obejrzeli również w wykuwanej przez dwa lata komorze solnej scenę, na której w 2007 roku pobito rekord Guinnessa w kategorii – najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie. Zwiedzili Grotę Drakuli, widzieli ładunki wybuchowe i wózki pełne soli oraz maszyny używane  w podziemnym górnictwie solnym. Przewodnicy po drodze opowiadali wiele ciekawych legend  i historii związanych z tym miejscem. Uczestnikom wycieczki  z pewnością najbardziej podobał się też solny korytarz, zwany strefą wolnego lizania, gdzie mogli polizać ściany i przekonać się czy naprawdę są słone. Podziwiali stroje górnicze, solne rzeźby i obrazy z soli. Na koniec każdy mógł zabrać na pamiątkę bryłkę odłamków solnych i otrzymał woreczek soli kuchennej wydobywanej w Kłodawie.

Po wyjściu na powierzchnię  uczestnicy udali się do Domu Górnika na obiad.  Na zakończenie wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka należała do bardzo udanych.  Była to fascynująca i niezapomniana wyprawa do wnętrza ziemi.

Organizatorem wycieczki było Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie.

B.M.

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Koniczynka Władysławów