Wycieczka Pomorze Zachodnie – Pobrzeże Szczecińskie (19 lipca 2024)

Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie po raz piąty było partnerem projektu „Wyjdź z Domu i Poznaj Świat „. Uczestnicy projektu  w okresie od 11 do 14 lipca 2024r zwiedzali  Pomorze Zachodnie-Pobrzeże Szczecińskie w ramach zorganizowanej wycieczki  turystyczno-krajoznawczej przez Stowarzyszenie NEURON w Dąbrowie Górniczej.
W pierwszym dniu trasy zwiedzania  nasza  47 osobowa grupa osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami  odwiedziła Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, Jezioro turkusowe w Wapnicy a w Międzyzdrojach – park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, Promenadę Nadmorską, Aleję Gwiazd, Muzeum Figur Woskowych oraz Planetarium.
Druga trasa zaprojektowana była na zwiedzanie Szczecina czyli – Wały Chrobrego z widokiem na Jezioro Dąbie oraz port, Stare Miasto /Ratusz, Podzamcze, Zamek Książąt  Pomorskich, Bazylikę archikatedralną św. Jakuba, Plac Orła Białego, Plac Solidarności, Filharmonię Szczecińską oraz Muzeum Techniki i Komunikacji.
W Wolinie usłyszeliśmy i ciekawą historię tego miejsca oraz podziwialiśmy pozostałości po mieszkających tu Słowianach i Wikingach. Ciekawość wzbudziło piękne turkusowe jezioro położone  w urokliwym miejscu otoczonym zielenią.
Będąc w Szczecinie trudno nie być na Wałach Chrobrego jednym z najciekawszych miejsc w tym mieście skąd podziwialiśmy  piękne widoki. Ciekawym punktem zwiedzania była odbudowana Bazylika w stylu gotyckim (całkowicie zniszczona w czasie II wojny Światowej) oraz Zamek Książąt Pomorskich. Z punktu  widokowego katedry podziwialiśmy panoramę  Szczecina który co do wielkości jest jednym z największych miast w Polsce. W muzeum Techniki i Komunikacji mogliśmy usłyszeć o dziejach najsłynniejszego fabrykanta Szczecina Stowera, podziwiać  kolekcję  najlepszych maszyn do pisania, maszyn do szycia, rowerów oraz słynnych samochodów. W tym muzeum znajduje się kolekcja samochodów  osobowych, branżowych i motocykli z czasów PRL-U. Było co podziwiać a jednocześnie przywrócić wspomnienia.

Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem był największy cmentarz w Polsce o powierzchni 172,33 ha. Obecnie stanowi też jeden z najpiękniejszych parków przyrodniczych. Podziwiać w nim mogliśmy niesamowite okazy, pomniki przyrody takie jak wiekowe świerki serbskie, świerki Engelmana, czarną sosnę oraz piękną aleję rzadko spotykanych w Polsce platanów. Atrakcją  spotkania integracyjnego była kolacja z zabawą taneczną oraz konkurs o zdobytej wiedzy podczas zwiedzania .Nasi uczestnicy Elżbieta Tamborska oraz Andrzej Sęk zostali uczestnikami konkursu i otrzymali nagrody pamiątkowe.
Jestem przekonana, że ten wyjazd przyczynił się do budowania relacji międzyludzkich, zrozumienia i akceptacji zachowań osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W pewnym stopniu nauczył nas pokory do samych siebie i otaczającego nas świata.

Dziękuje Stowarzyszeniu NEURON w Dąbrowie Górniczej  za wspaniałą organizację wycieczki oraz PFRON-owi  za dofinansowanie projektu „Wyjdź z domu i poznaj świat”.

Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Koniczynka” Danuta Skubiszewska

Poniżej krótka fotorelacja z naszego wyjazdu.

 

Stowarzyszenie Koniczynka Władysławów