Wyszli z domu i poznali Wrocław. (26 września 2019)

Dnia 21.09.2019 roku członkowie Stowarzyszenia „Koniczynka” z Władysławowa uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Program wyjazdu był bardzo napięty i obejmował najważniejsze atrakcje Stolicy Dolnego Śląska.
Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w rotundzie mieszczącej Panoramę Racławicką. Podczas trzydziestominutowego seansu podziwialiśmy obraz namalowany przez Wojciecha Kossaka i Jana Styke. W trakcie sensu usłyszeliśmy informacje na temat samego obrazu jak i przedstawionej na nim sceny. Warto było poświęcić te pół godziny i obejrzeć to niesamowite, piękne i robiąc ogromne wrażenie dzieło.
Następnym punktem programu naszej wycieczki było wrocławskie zoo. Zaczęliśmy od niezwykłego Afrykarium, w którym poczuliśmy gorący, afrykański klimat. Jest to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Wspólnie z panią
przewodnik podziwialiśmy różne gatunki ryb, od płaszczek po rekiny, które pływały w ogromnych akwariach dookoła nas. Oglądaliśmy krowy morskie, wielobarwne rybki oraz hipopotamy. Widzieliśmy również pingwiny, krokodyle oraz wiele gatunków ptaków latających beztrosko nad naszymi głowami.
Po wyjściu z wrocławskiego zoo udaliśmy się na posiłek, po którym spotkaliśmy się z przewodnikiem i rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy od najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego. Tutaj zobaczyliśmy Bramę Kluskową (z ciekawą legendą), Kościół św. Idziego (najstarszy budynek Wrocławia, a zarazem najstarszy czynny do dziś kościół w mieście), katedrę św. Jana Chrzciciela (pierwsza gotycka świątynia na ziemiach polskich) oraz poznaliśmy historię wrocławskich latarni (do dziś zapalane każdego wieczora przez latarnika).
Wrocław nazywany jest również „Miastem Mostów”, w którym jest ich ponad 120. Miasto to ma najwięcej mostów w Polsce. Zobaczyliśmy najważniejsze z nich: Most Piaskowy – najstarszy most żelazny we Wrocławiu oraz Most Tumski, na którym zakochani wieszają kłódki na znak wiecznej miłości. Na punkcie widokowym na Ostrowie Tumskim mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z katedrą w tle.
Następnie brzegiem Odry przeszliśmy na dziedziniec budynku Ossolineum (polski instytut naukowy i kulturalny, w którym znajdują się oryginalne rękopisy „Ogniem i mieczem” oraz „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza).
Z Ossolineum przeszliśmy na Stare Miasto, które jest wizytową częścią miasta. Zobaczyliśmy m.in. piękne zabytkowe kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, budynek Ratusza miejskiego oraz dwa małe domki nazwane „Jasiem i Małgosią”. Podziwialiśmy również piękną fontannę na głównym rynku. Obok Ratusza znajduje się Rynek Sukienniczy, gdzie w granitowej kostce wyrzeźbiony jest herb Wrocławia. Widzieliśmy również piękną żydowską synagogę pod Białym Bocianem oraz Plac Solny, na którym kiedyś handlowano solą, a obecnie przez całą dobę sprzedaje się kwiaty.
Czas poświęcony tego dnia na wyjazd do Wrocławia nie był czasem straconym. Odkrywaliśmy piękno i tajemnice Wrocławia w towarzystwie przewodnika, który bardzo ciekawie, z pasją, troszeczkę z humorem pokazał nam je jako zabytkowe miasto na pograniczu trzech kultur, jako Stolicę Dolnego Śląska, „Wenecję Północy” pełną zabytków i atrakcji. Nasz przewodnik odkrył przed nami uroki miasta, poprowadził naszą grupę uliczkami pełnymi uroczych zakątków, opowiedział o życiu i obyczajach dawnych mieszkańców, wyjaśnił historię wrocławskich krasnoludków. Mogliśmy podziwiać niezwykłe kamienice, kościoły w stylu gotyckim i barokowym i wiele innych budowli.
Wyjazd był bardzo udany, w galerii zostały umieszczone zdjęcia z wyjazdu.
Autor – B.M.

Stowarzyszenie Koniczynka Władysławów