Kolejni wolontariusze już u nas są (9 lipca 2019)

Od 24 czerwca 2019 r. trwa niezwykły projekt International Education for Kindergartens, w którym udział biorą chętni przedszkolacy i wolontariusze pochodzący z różnych stron świata. Projekt jest dla organizatora, jak i partnerów nie lada wyzwaniem, wymaga bowiem zaangażowania mieszkańców naszej gminy i powiatu. Wszystkim , którzy zadeklarowali pomoc i wsparcie bardzo dziękujemy. Od 24 czerwca do 2 sierpnia naszą gminę odwiedzi łącznie dziewięcioro wolontariuszy pochodzących z Meksyku, Rumunii, Sri Lanki, Indii, Turcji, Australii. Wolontariusze prowadzą zajęcia z najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy – dziećmi z władysławowskiego przedszkola. Podczas zajęć dzieci poznają kulturę i tradycję naszych gości, a także zwiększą swoje kompetencje językowe z zakresu języka angielskiego. Korzyści dla obu stron z całą pewnością będzie więcej. Partnerem wiodącym przedsięwzięcia na terenie Gminy Władysławów jest Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie, Partnerem stowarzyszenia jest Gminne Przedszkole we Władysławowie, a Patronat Honorowy nad nim objęła pani wójt Elżbieta Klanowską. Z całą pewnością wszystkie strony projektu zyskają nowe doświadczenia, a także niezapomniane wspomnienia. Nasze kolejne wyzwanie jest możliwe dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem AIESEC Poznań, które czuwa nad prawidłowością działań.

Harmonogram warsztatów plastycznych i muzycznych – lipiec – sierpień 2019r. ()

Harmonogram warsztatów plastycznych – lipiec – sierpień 2019r. (zajęcia trwają 2 godziny zegarowe)

l.p. Grupa 1 Grupa 2
1. 05.08.  godz. 10.00-12.00 05.08. godz. 12.00-14.00
2. 12.08 godz. 10.00-12.00 12.08 godz. 12.00-14.00
3. 19.08 godz. 10.00-12.00 19.08 godz. 12.00-14.00
4. 26.08 godz. 10.00-12.00 26.08. godz. 12.00-14.00

 

 

Harmonogram warsztatów muzycznych lipiec – sierpień 2019r. (zajęcia trwają 1 godzinę zegarową)

 

l.p. Grupa 1 Grupa 2
1. ———————————— 11.07 godz.17.00-18.00
2. 22.07 godz. 14.50-15.50 18.07 godz. 17.00-18.00
3. 29.07 godz. 14.50-15.50 25.07. godz. 17.00-18.00
5. 12.08 godz. 14.50-15.50 01.08. godz. 17.00-18.00
6. 19.08 godz. 14.50-15.50 08.08. godz. 17.00-18.00
7. 26.08.godz. 14.50 -15.50 22.05.godz. 17.00-18.00
8. 03.09. godz. 14.50-15.50 29.09 godz. 17.00-18.00

 

Pierwszy etap niezwykłych międzynarodowych wakacji za nami… ()

Miło nam poinformować, że właśnie zakończył się pierwszy etap naszego projektu International
Education for Kindergartens. Pierwsze koty za płoty, a wraz z nimi pojawiły się nowe doświadczenia, które zdobyli zarówno organizatorzy, jak i partnerzy projektu. Stowarzyszanie „Koniczynka” z Władysławowa wspólnie z Przedszkolem Gminnym we Władysławowie wraz z końcem roku szkolnego rozpoczęło realizację projektu, który polega na prowadzeniu zajęć dla przedszkolaków przez wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata. Niemałą niespodzianką dla mieszkańców naszej gminy był pobyt naszych wolontariuszek z Australii, Tajlandii i Turcji: Connie Ou , Naporn (Nuey) Phuasuwan i Bilge Ateş to przesympatyczne, otwarte i odważne dziewczyny, które przez dwa
tygodnie mieszkały w życzliwym domu pani Danuty Skubiszewskiej. Natomiast od poniedziałku do piątku wolontariuszki prowadziły zajęcia z władysławowskimi przedszkolakami. Dzieci podczas zajęć zdobyły wiedzę na temat krajów i kultur z których pochodziły wolontariuszki, zostały zapoznane z Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ numer 6 „Czysta woda i warunki sanitarne”, uczyły się nowych słów w języku angielskim, a przede wszystkim zdobyły wierne przyjaciółki. Connie, Bilge i Nuey zwracały uwagę na nadzwyczajną spostrzegawczość i mądrość nasz przedszkolaków.
Podczas pobytu dziewczyny mogły też odwiedzić ciekawe miejsca związane z historią Władysławowa, a także miasta leżące w pobliżu. Odwiedziły Kłodawę, Uniejów i Licheń. Zostały też oprowadzone po ważnych dla władysławowian miejscach.
Jednak obok wspaniałych doświadczeń najmłodszych mieszkańców, bardzo ważnym aspektem pobytu naszych gości było ogromne zaangażowanie wielu mieszkańców gminy w to, aby dziewczyny czuły się we Władysławowie jak wdomu. Ogromnie dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w organizację wolnego czasu naszych gości. Wspaniałe gesty poparcia naszych działań, jakie dali miejscowi przedsiębiorcy i osoby prywatne, pozwoliły nam na właściwą realizacje polskiego powiedzenia: „Gość w dom, Bóg w dom”.
Celem projektu jest wykreowanie postaw tolerancji i otwartości wobec innych kultur poprzez umożliwienie interakcji z reprezentantami różnych państw oraz zwiększenie jakości edukacji poprzez dostarczanie praktycznych warsztatów.
Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem AIESEC Poznań pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Władysławów.
Autor A.P

 

Mediugorje – „Nikt z nas nie znalazł się tutaj przypadkiem …” (8 lipca 2019)

Gorące, palące słońcem wzgórza mediugorskie, barwne i wielokulturowe miasteczko Mostar, zapierające dech w piersiach wodospady Kravicia, chorwacki Split ze swoim uroczym klimatem nadmorskiego miasteczka i promenada wysadzana palmami w Trogirze to najważniejsze „punkty – klucze”, które odwiedzili uczestnicy czterodniowej wycieczki organizowanej przez Stowarzyszenie „Koniczynka” z Władysławowa.
Swoją śródziemnomorską przygodę rozpoczęliśmy 29 czerwca na lotnisku w Katowicach, skąd wylecieliśmy do Splitu, a stamtąd już autokarem udaliśmy się do magicznego miejsca ukrytego wśród gorących i kamienistych wzgórz Bośni i Hercegowiny – do Mediugorje. Po długiej i gorącej podróży przyjęli nas właściciele pensjonatu Villa CRNJAC, gdzie poczuliśmy słowiańską duszę naszych gospodarzy, którzy z otwartymi ramionami powitali nas serdecznie.
Poranek kolejnego dnia rozpoczęliśmy od wędrówki na Wzgórze Objawień, gdzie począwszy od 1981 roku miały miejsca objawienia maryjne sześciorgu dzieciom z okolicy Medjugorie. Pokonując kolejne etapy górskiej wędrówki wraz z naszą przewodniczką Agnieszką Soldo uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej. Na Wzgórzu Objawień zobaczyliśmy nie tylko piękny widok na okolicę, ale przede wszystkim rzesze pątników, którzy dotarli tam z modlitwą, która wypowiadana w wielu językach świata niesie podziękowania, prośby i błagania do stóp Matki
Bożej. Dla wielu z nas, jeśli nie dla wszystkich, było to nowe, wspaniałe i jakże magiczne doświadczenie, modlić się w miejscu tak znamiennym dla chrześcijańskich katolików. Potem uczestniczyliśmy w nabożeństwie odprawianym tuż przy sanktuarium w Mediugorje wraz z tysiącami Polaków, którzy przybyli do stóp wzgórz mediugorskich z całej Polski. Przeciwwagą do duchowych przeżyć jakimi mogliśmy się dzielić tuż o poranku była popołudniowa wycieczka do Mostaru. To urokliwe miasteczko, którego nazwa pochodzi od słowa mostari, czyli strażnicy mostu, urzekło nas swoją wielokulturowością i różnorodnością. Położone między górami, w szerokiej dolinie rzeki Naretva, zachwyca pięknymi uliczkami, których kamienie brukowanych uliczek parzą i pieszczą jednocześnie stopy, szepcząc historie rodem ze starych osmańskich baśni. Niesamowity klimat zmusza do zadumy, przecież jeszcze 20 lat temu
Mostar był miejscem zaciętych walk, gdzie ginęli ludzie w wojnie domowej, a dziś już tylko nieliczne ślady kul przypominają o tym okrutnym, wojennym epizodzie w historii Mostaru. Słynny Most Turecki, po którym stąpali wielcy władcy tego świata na przestrzeni wieków, kościół Franciszkański, meczet Mehmed – Paszy i bazar w stylu orientalnym – to najważniejsze punkty naszej wędrówki po Mostarze. W drodze powrotnej z Mostaru czekała na nas niespodzianka! Zatrzymaliśmy się pod 200 metrowym klifem, gdzie zaraz obok szmaragdowo – zielonych wód
rzeki Buna został zbudowany urokliwy klasztor. Blagaj Tekija, bo o nim mowa, to muzułamańsko – derwiszowy klasztor zbudowany między rokiem 1446 a 1520, kiedy kraj był pod wpływem tureckim. Mieszanka stylów, od orientalnego, po architekturę występującą tylko w Bośni, ale przed wszystkim piękne otoczenie tegoż klasztoru, niesamowite formacje skalne, kompleksy jaskiń wywarło na nas ogromne wrażenie.
Kolejny dzień naszej podróży rozpoczęliśmy wędrówką na wzgórze Krizevac – wzgórze Krzyża w Mediugorje, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Po tak wyczerpującym poranku przyszedł czas na wspaniały i ożywczy relaks przy wodospadach Kravicia. Mówi się, że  wodospady to najlepiej skrywany sekret Bośni i Hercegowiny, znajdujący się gdzieś na odludziu, ukryty głęboko w lesie. Tak chyba wygląda raj … Wodospady są bowiem położone w dolinie rzeki, otoczone drzewami figowymi oraz topolami. Woda spada z ponad 30 metrów w dół, zaś sam wodospad ma około 120 metrów szerokości o kształcie półokręgu. Szmaragdowa woda, lodowato
zimna nie odstraszyła też śmiałków z naszej wycieczki, którzy zapragnęli się wykąpać, a pozostali uczestnicy smakowali szum wody i grające wokół cykady, siedząc w cieniu spalonych słońcem drzew.
Po powrocie do Mediugorje uczestniczyliśmy w nabożeństwie ekumenicznym w sanktuarium mediugorskiem wraz z tysiącami pielgrzymów z całego świata. Spacerując alejkami wokół sanktuarium smakowaliśmy radość z bycia w tak magicznym miejscu, które zostawia ślad w duszy, głowie i umyśle każdego, kto je odwiedził. Wczesnym rankiem, tuż przed wyjazdem do domu, mieliśmy jeszcze okazję uczestniczyć w modlitwie różańcowej u stóp Wzgórza Objawień, w obecności widzącej Mirjany Dragicevic – Soldo.
Ostatni dzień naszej zagranicznej wędrówki, choć w dużej mierze był drogą powrotną do domowych pieleszy, to i tym razem znalazł się czas na podziwianie pięknych widoków i miejsc, których nie brak w Chorwacji. W drodze na lotnisko wygospodarowaliśmy czas na niemalże ekspresowe zwiedzanie Splitu i Trogiru. To dalmackie miasto o 1700 letniej tradycji, choć oglądane jedynie i aż, z perspektywy słynnego Pałacu Dioklecjana, urzekło nas wszystkich swoim
klimatem, czarem i powabem śródziemnomorskiego kurortu. Z kolei Trogir wraz ze swoją Starówką i wąskimi uliczkami przyniósł nam wszystkim takie skojarzenia jakoby wszyscy przenieśli się do włoskiej Wenecji, równie wyjątkowej i czarującej turystów.
Wiele wspaniałych i magicznych chwil, wiele wzruszeń i zachwytów, to wszystko w nas pozostanie na długo i pozwoli nam dobrze wspominać ten wyjazd. Zwiedzanie, smakowanie, poznawanie i zachwycanie się tym, co nieznane ubogaca nas na zawsze, bo „podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi”.
Autor M.B.

Centrum Kreatywności „Cuda, wianki…” (20 czerwca 2019)

 

Warsztaty muzyczne

Rodzaj warsztatów: Muzyczne

 

 

Grupa I

1.     Joanna Przybylska

2.     Nadia Przybylska

3.     Bartosz Przybylski

4.     Cezary Rentz

5.     Mikołaj Rentz

6.     Nadia Płuciennik

7.     Grzegorz Gronostaj

8.     Kamil Borowski

9.     Filip Borowski

10.                        Lena Sobiś

 

 

Grupa II

1.     Gabriela Kwietniewska

2.     Julia Jabłońska

3.     Anna Mach

4.     Anna Trocha

5.Julia Kałużna

6. Bartosz Banaszak

7. Lena Sobiś

8. Hanna Skubiszewska

9. Maria Płóciennik

10. Zofia Zawada

 

warsztaty z robotyki

Robotyka – Lego Mindstorms EV3

 

Grupa I

1.     Michał Kałuża

2.     Kacper Kałuża

3.     Zuzanna Małecka

4.     Patryk Małecki

5.     Joanna Przybylska

6.     Bartosz Przybylski

7.     Nadia Przybylska

8.      Adam Sobiś

9.      Lena Sobiś

10.                        Ignacy Porada

Grupa II

1.     Zofia Zawada

2.     Gabriela Kwietniewska

3.     Julia Jabłońska

4.     Anna Mach

5.     Anna Trocha

6.     Julia Kałużna

7.     Stanisław Kaszyński

8.     Olga Piekarka

9.     Maria Płóciennik

10.                        Kacper Świątczak

 

Grupa III

1.     Nadia Płuciennik

2.     Robert Płuciennik

3.     Konrad Osicki

4.     Kamil Borowski

5.     Filip Borowski

6.     Grzegorz Gronostaj

7.     Olga Szczecińska

8.     Krzysztof Szczeciński

9.     Cezary Rentz

10.                       Mikołaj Rentz

 

Grupa IV

1.     Jan Skubiszewski

2.     Marek Skubiszewski

3.     Cyprian Wysocki

4.     Bartosz Lewandowski

5.     Bartosz Banszak

6.     Piotr Lewandowski

7.     Kacper Mikołajczyk

8.     Marika Zarywna

9.     Marcel Zarywny

10.                       Zuzanna Cichocka

11.                        Bartosz Kowalski

warsztay plastyczne

Rodzaj warsztatów: plastyczne „Mali artyści”

 

 

Grupa I

1.     Joanna Przybylska

2.     Nadia Przybylska

3.     Bartosz Przybylski

4.     Cezary Rentz

5.     Mikołaj Rentz

6.     Zuzanna Małecka

7.     Patryk Małecki

8.     Kacper Kałuża

9.     Michał Kałuża

 

 

 

 

Grupa II

1.     Zofia Zawada

2.     Gabriela Kwietniewska

3.     Julia Jabłońska

4.     Anna Mach

5.     Anna Trocha

6.     Julia Kałużna

7.     Bartosz Banaszak

8.     Hanna Skubiszewska

9.     Maria Płóciennik

10.                       Olga Piekarska

11.                       Stanisław Kaszyński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

warsztay rzeźbiarskie

Rodzaj warsztatów: rzeźbiarskie

 

 

Grupa I

1.     Joanna Przybylska

2.     Nadia Przybylska

3.     Bartosz Przybylski

4.     Lena Sobiś

5.     Adam Sobiś

6.     Cezary Rentz

7.     Mikołaj Rentz

8.     Ignacy Porada

9.     Kamil Borowski

10.                        Filip Borowski

11.                        Kacper Kałuża

12.                        Zuzia Małecka

13.                        Patryk Małecki

14.                        Michał Kałuża

 

 

 

Grupa II

1.     Zofia Zawada

2.     Gabriela Kwietniewska

3.     Julia Jabłońska

4.     Anna Mach

5.     Anna Trocha

6.     Julia Kałużna

7.     Bartosz Banaszak

8.     Grzegorz Gronostaj

9.     Jan Skubiszewski

10.           Marek Skubiszewski

11.           Cyprian Wysocki

12.           Maria Płóciennik

13.           Stanisław Kaszyński

14.           Olga Piekarska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przejdź do następnej strony »

Stowarzyszenie Koniczynka Władysławów